Roundtable on the "Children Rights on Occupied Territories"
2019-05-28
On June 1, 2019 for the first time in history a roundtable between Sokhumi State University (Tbilisi) and Donetsk National University (Vinnitsa) was held on the topic "Children Rights on Occupied Territories", which implied problems not only of the children who stay in the occupied territory but also of those who hold IDPs status because of occupation.
This event, dedicated to the protection of children's rights in the occupied territories, as well as to the protection of IDP children's rights symbolically took place on June 1, 2019.
The event was organized by the organizational committee of the International Federation of IDP Universities and aimed to attract the attention of the international community to this more sensitive topic.
After the occupation of Abkhazia and Tskhinvali region Georgian government, as well as international organizations, do not have the possibility to protect children rights on the occupied territories.
Head of the Government of the Autonomous Republic of Abkhazia Ruslan Abashidze and Maia Kurtsikidze, representative of the United Nations Children's Fund in Georgia took part in the joint discussion between the two universities.
Presentations were made by:
Olga Dorokhina - Institute of International Relations of Tbilisi, the topic of the report: Children's Diplomacy
Gvantsa Chkheidze - Tbilisi Institute of International Relations, The topic of the report: The Role of international organizations in Children Protection
Nana Zarandia - The Role of International Organizations in Children Protection. The topic of the report: The Role of Science in Children Rights.
The organizers of the event were Sokhumi State University, Institute of International Relations of Tbilisi, International Consortium of IDPs, Scientific and Educational Organizations.