დოქტორანტ ჯონი აბულაძის დისერტაციის დაცვა
2022 წლის 27 ოქტომბერს 10:00 საათზე სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის არქეოლოგიის სადისერტაციო საბჭოს სხდომაზე დოქტორანტი ჯონი აბულაძე არქეოლოგიის დოქტორის აკადემიური ხარისხის მოსაპოვებლად დაიცავს დისერტაციას თემაზე: „ხელსაფქვავები არუხლო I-ის ნამოსახლარიდან სამხრეთ კავკასიის ადრესამიწათმოქმედო კულტურის ნამოსახლარების კონტექსტში “.
სამეცნიერო ხელმძღვანელები: ჯონი აფაქიძე - ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, სსიპ-სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი; დოქტორ დოქტორი ჰ. კ. სვენდ ჰანზენი - გერმანიის არქეოლოგიური ინსტიტუტის პირველი დირექტორი, ბერლინის თავისუფალი უნივერსიტეტის პროფესორი.
ექსპერტები: - შოთა მამულაძე - ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, შოთა რუსთაველის ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი ემერიტუსი და გიორგი ნიორაძე - არქეოლოგიის დოქტორი, სსიპ-სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მოწვეული პროფესორი.
ოფიციალური რეცენზენტები: ლამარა ნებიერიძე – ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი; რევაზ ხვისტანი ისტორიის დოქტორი, სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი.
დისერტაციისა და დისერტაციის მაცნის გაცნობა შესაძლებელია სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბიბლიოთეკაში.