დამფუძნებელი კრების 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი  ეროვნული სამეცნიერო კონფერენცია
დამფუძნებელი კრების 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი ეროვნული სამეცნიერო კონფერენცია
მიმდინარე  წლის თებერვალში შესრულდა დამფუძნებელი კრების არჩევიდან 100 წლის იუბილე, ხოლო 12 მარტს პირველი წარმომადგენლობითი ორგანოს სხდომის საზეიმო გახსნიდან 100 წლისთავი (სხდომა გახსნა დამფუძნებელი კრების უხუცესმა წევრმა სილიბისტრო ჯიბლაძემ). აღნიშნული თარიღი თანამედროვე საქართველოს ისტორიაში პარლამენტარიზმის ისტორიის ათვლის რეალურ დღედ ითვლება. სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი უერთდება რა საქართველოს პარლამენტის მიერ ინიცირებულ საზეიმო კვირეულს, აღნიშნულ თარიღთან დაკავშირებით  ატარებს  ღონისძიებათა ციკლს, რომელთა შორის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესია დამფუძნებელი კრების 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი  ეროვნული სამეცნიერო კონფერენცია, რომელიც გაიხსნება  2019 წლის 14 მარტს, 12 საათზე, ადმინისტრაციული კორპუსის სააქტო დარბაზში (პოლიტკოვსკაიას ქუჩა N61, VII სართული), ხოლო სექციური მუშაობა გაგრძელდება  V სართულზე, 507-ე და 506-აუდიტორიებში.
კონფერენციის საზეიმო გახსნაზე, დამფუძნებელი კრების 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი სტუდენტური ესეების კონკურსის  საუნივერსიტეტო ეტაპზე გამარჯვებულების დაჯილდოვება გაიმართება.