მრგვალი მაგიდა  თემაზე: ,, ოკუპირებული ტერიტორიების ბავშვთა უფლებები’’
მრგვალი მაგიდა თემაზე: ,, ოკუპირებული ტერიტორიების ბავშვთა უფლებები’’
სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტში (თბილისი)  და დონეცკის ნაციონალური უნივერსიტეტი ( ვინიცა) შორის   ისტორიის მანძილზე პირველად, 2019 წლის 1 ივნისს 11 საათზე , გაიმართება მრგვალი მაგიდა  თემაზე: ,, ოკუპირებული ტერიტორიების ბავშვთა უფლებები’’  იგულისხმება არა მხოლოდ ბავშვები ვინც ოკუპირებულ ტერიტორიაზე დარჩენენ,არამედ ბავშვები რომლებიც ოკუპაციის გამო დევნილების სტატუს ატარებენ.
ეს ღონისძიება სიმბოლურად 1 ივნისს გაიმართება და მიეძღვნება ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ბავშვთა უფლებების დაცვის პრობლემებს,ასევე დევნილი ბავშვების უფლებების დაცვას.
ღონისძიება ტარდება დევნილი უნივერსიტეტების საერთაშორისო ფედერაციის საორგანიზაციო კომიტეტის ინიციატივით და მიზნად ისახავს საერთაშორისო საზოგადოების ყურადღების მიპყრობას ამ მეტად მტკივნეული თემისადმი.
აღსანიშნავია ისიც.რომ აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ოკუპაციის შემდეგ საქართველოს ხელისუფლებას,ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციებს, ოკოპირებულ ტერიტორიებზე, არ აქვთ სათანადო შესაძლებლობა დაიცვან ბავშვთა უფლებები.
ორ უნივერსიტეტს შორის გამართულ ერთობლივ დისკუსიაში,საპატიო სტუმრების სტატუსით,მონაწილეობას მიიღებენ: აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე რუსლან აბაშიძე და გაეროს ბავშვთა ფონდის საქართველოს ოფისის წარმომადგენელი მაია ქურციკიძე.
მოხსენებით წარსდგებიან: ოლღა დოროხინა -თბილისის საერთაშორისო ურთიერთობათა ინსტიტუტი, მოხსენების თემა: საბავშვო დიპლომატია